Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.09.2014 17:38 - СТРЕС
Автор: djani Категория: Лични дневници   
Прочетен: 5931 Коментари: 11 Гласове:
19


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

 

СТРЕС

 

  

Днес всички ние сме обхванати от стрес, който е най-пагубната форма на страха. Страх от безработица, от чужденците, от провал в надпреварващия се свят. За това, дали ще си намерим жилище, храна, или любов. Страх от младите поколения, самота, заболяване, излизане в пенсия, остаряване, от това да видим как си отиват любимите ни хора. След индивидуалните следват колективните страхове – от престъпността, тероризма, трафикантите на наркотици, СПИН, замърсяването, климатичните промени, дупката в озоновия слой и накрая от ядрения Дамоклев меч, отново надвиснал над човечеството.

            Всички ние долавяме вече почти физически тази вездесъща тревога сред лудостта на заобикалящия ни свят, чийто двигател са алчността и ненавистта. Убийства, мизерия, корупция, икономически и хуманитарни кризи са в ежедневния бюлетин на медиите. Непрекъснато изкачат зли духове, които би следвало да са забравени. Подхлъзване към колективна истерия, обхванала вече Украйна, Русия, ЕС, САЩ, НАТО, ИДИЛ с джихада на ислямистите, че и целия свят. Когато човек се страхува, агресивността не закъснява да избухне. Това е почвата върху която никнат злините, разкъсващи човечеството – расизма, религиозния фанатизъм, национализма, градското насилие, капсулирането на личността. И това бързо намира изкупителните си жертви, някои заплащащи това буквално с отрязаните си глави, нагло показвано в медиите.

            Има страх, покачващ адреналина, изострящ сетивата и бързината на реакциите, който е спасителен за индивида. Той ни предупреждава и предпазва. Но, стресът заплашва самото ни съществуване. Все повече библейските апокалиптични писания започват да съответстват на констатациите на съвременните учени. Всички те описват един самоунищожаващ се свят. В продължение само на един век, без никаква мисъл за бъдните поколения, човечеството опустошава планетата си, принасяйки се в жертва на „Златния телец”, на зле разбрания прогрес, на леснотата на бита, на трупането на ненужни вещи. Прерязвайки клона, на който стоим. И вече страха ни не е признак на малодушие, а на загриженост за бъдещето ни. И тези, които бият тревога нямат друга амбиция, освен да предотвратят катастрофата, която известяват на останалите.

            Но за да успеем, не трябва да се уединим в очакване. Ще трябва да въздействаме първо върху самите нас. Да облекчиш кармата си не означава  да изтърпиш с наслада хиляди несгоди. Мъдрите никога на са мазохисти, а още по-малко стресирани. Първата стъпка в преодоляване страха от стреса е оценяване на причинените от него щети и преодоляването им. В преборване на преобладаващото във всички ни чувство за безсилие. А това е не само в инидивидуален мащаб, но и по отношение на всички. Чувстваме необходимостта да предприемем мерки, но не знаем от кой край да се почне. Всички лежим на логиката на инерцията, чакаме друг да поеме инициативата, знаейки, че никой няма да си мръдне пръста за нас. Изправени пред изобилието на гледни точки за тълкуване на събитията, сме в невъзможност за правилната им оценка. Знанието е разпокъсано на безброй дисциплини – научни, икономически, социални, културни. Самите те разбити на куп подразделения и дисциплини, издигащи непреодолими бариери помежду си, за да придобият собствен статут. Поставен е акцент върху сложността на света, в който обикновения човек не е в състояние да се ориентира.

            Технологичната ни цивилизация наложи това разделение и в трудовите отношения. Специализирайки се все повече в неясни задачи, хората губят понятие за крайната цел. Как да запазят влечение към работата си? Изпитваме неимоверни затруднения да съчетаем професионалните изисквания с любовен и семеен живот, развлечения, духовни стремежи. Как да се чувстваме като хармонични личности? Все повече се чувстваме като Homo Economicus  и дори Roboticus, ограничени само в икономическите и производствените си отношения и оставили настрани духовността си. И все още искаме да сме щастливи ли?

            Престъпленията срещу човешката природа, както винаги са извършени с добри намерения. В средата на миналия век футуролозите тръбяха, че утрешния човек ще живее в създадена от машини и роботи обетована земя. Посредством тях ще бъдел освободен от унизителния физически труд и ще живее щастлив сред материално изобилие и познания. Какво оправдание в стремежа ни към удоволствия и грабителските ни инстинкти! Това бе не само утопия, но и тежка заблуда. Писателите фантасти още в 50 – те години на миналия век бяха прозрели, че робота накрая ще измести човека, който ще се озове без работа, декласиран и дори лишен от възможности за намеса. В някои страни на „западния” свят бе отбелязан значителен растеж на жизнено ниво и материален комфорт, но на цената на безогледна експлоатация на общите богатства на планетата, на огромното им прахосничевство и драматично обедняване на останалата част от човечеството. Но обезпечените вече си дават сметка, че в този малък свят, в който всичко е свързано, са се изложили на ужасен ответен удар. В разстояние само на век са опустошили планета на  възраст милиарди години!

От издутия търбух на технологиите се пръкнаха трите нови конници на Апокалипсиса – радиото, телевизията и интернет. Тези изключителни средства за комуникация, с огромен положителен потенциал бяха опорочени и поставени в услуга на поквареността. Днес медиите са най-злостните кучета-пазители и най-красивите сирени на култа към Златния телец. Контролиращи населението, манипулирано чрез изкривена информация, хипнотизирано от затъпяващи развлекателни програми, анкетирано и анализирано с най-прецизни методи. Днес човек има все по-голям достъп до удоволствията, които изцяло са поети и разпределени в широката сфера на услугите. Как да не се плашим, виждайки как хората абдикират от отговорности и потъват в трескавата лудост на забавата и забравата? Стигнали сме до там, че описания в „1984” свят на Оруел ни изглежда вече твърде спокоен и старомоден, спрямо ада на електронния и духовен надзор, на който сме вече подложени. Изчислено е, че дете на 12 години вече е погълнало 100 000 рекламни послания. Постепенно, прикрито и без видимо насилие, те му налагат определено виждане за света, фиксират критериите му за добро, зло, красота и грозата. Всъщност псевдо критерии, основаващи се на задълбочено изучаване на най-елементарните и низки човешки инстинкти, насаждащи желание за господство, егоизъм, необуздани материални и сексуални апетити. Нищо не е оставено на случайността. Легиони от всевъзможни експерти - статистици, социолози, психоаналитици, лингвисти, етнолози, разглеждат през лупа поведението ни, с единствената цел да се възползват от уязвимостта ни. В САЩ и някои страни на ЕС чрез електронна джаджа дистанционното на телевизора е свързано с кредитната карта. Посредством компютрите, таблетите и мобилните телефони електронната търговия е в разцвет. Човекът вече е само ползвател и консуматор. Излишно е да влизаме в света на електронния шпионаж на който са подложени всички държави и представляващи интерес личности, разкрит подробно в Уикилийкс и от избягалия в Русия Сноудън.

Но, да викаме по медиите и техните гурута е излишно. Защото вече сме програмирани...или сме се оставили да ни програмират. Трагично раздвоени между „социалната” ни личност и нашето истинско „Аз”, което е също извор на стрес. Пристрастност към маркови вещи, мачове-церемонии, звезди–идоли, четене на модни книги, повтаряне на нашумели мнения, това вече не е снобизъм, а планетарна шизофрения. Да се носиш по вятъра, означава да си пожелаеш съдбата на мъртво листо. Но нека не се лъжем. Тази „епоха на комуникацията” всъщност е епоха в която не се общува истински. Избягваме контактите „очи в очи”, усмихването на непознат е неуместно, дори опасно. Крачим забързано по улиците, срещайки понякога погледа на някой несретник, но бързо го отбягваме, за да не се почувстваме виновни и да не ни се прище да помогнем. Сливайки се със стадото, това не ни вдъхва чувство за единство, още по-малко за братство. Тогава мнозина избират да се изолират, без ни най-малка съзидателна активност. Други посягат към дрога, което всъщност е бягство.

Ще довършим ли процеса на самоунищожение? Подгонени от технологиите, уловени от виртуалното, жертви на политици–демагози и дърпащите конците им.  Всички те, възползващи се от загубата на идентичността ни. Окончателния разгром е възможно да кулминира в генетиката и евгениката, които ще се намесват още преди раждането, предопределяйки жизнеспособността, полезността и послушанието ни. Свидетели сме на ускоряване на времето и събитията. Мнозина „посветени” твърдят, че бурната реакция на природата може да доведе до изчезване на човешките същества. Може би това е реакция на света „отвъд” жалките ни сетива? Струва ми се, че не е възможно Вселенския разум, създал Човека, Космоса и законите, които го управляват да допусне това. Тогава не е ли по-добре навреме да „ударим спирачките”, за да предотвратим това? До сега сме упражнявали само разрушителните си сили върху другите, както и върху нас самите.  Време е да се опитаме да осъзнаем преобразуващата си и градивна сила, способна отново да ни върне в хармонията на духа и материата!

 
 
СВЕТОСЛАВ  АТАДЖАНОВ
Djani.blog.bg





Гласувай:
19


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. tanya7713 - Стресът е състояние, което изто...
14.09.2014 18:46
Стресът е състояние, което изтощава нашия организъм и е резултат от необходимостта непрекъснато да се адаптираме към продължителните изменения на средата, в която живеем.

Позитивната страна на стреса е неговата способност да ни накара да действаме, да ни помогне да осъзнаем ситуациите по-добре за да се справим по-адекватно с тях.

Негативното влияние на стреса идва от това, че продължителното му действие може да предизвика чувства като недоверие, гняв и депресия, които на свой ред водят до здравословни проблеми, като главоболие, нередовен стомах, кожни заболявания, безсъние, високо кръвно налягане, сърдечни болести и удари.

Смъртта на любим човек, раждането на дете, повишение на работното място, нова връзка - всички тези събития, дори да контрастират емоционално по между си, са свързани с продължителен стрес защото изискват едно и също от нас - промени в начина ни на живот и полагането на усилия за осъществяването на една продължителна адаптация.
Докато се адаптираме към промените на околната среда, стресът може да ни помогне или да ни навреди, като всичко зависи от начина по-който ние възприемаме новите ситуации.

Как да елиминираме стреса от живота си?

Всъщност целта ни не трябва да бъде да елиминираме изцяло стреса.
Позитивния стрес прави живота ни по-вълнуващ и обогатява преживяванията ни, прави ни по-живи и доволни от начина, по-който живеем.
Ако ежедневието ни е толкова лишено от стрес, че от нас не се изисква каквото и да е усилие за посрещането на промяна или предизвикателство, с течение на времето изпадаме в депресия.
От друга страна, прекалено много стрес, води до пълно изтощение и до чувството, че сме "притиснати до стената". Продължителното излагане на твърде много стресори в крайна сметка ни води до предела на силите ни.
Целта е всеки от нас да намери оптималното ниво на стрес в своя живот, което да бъде достътъчен източник на мотивация, но и в същото време да не източва до краен предел психическите и физически сили, с които разполагаме.
цитирай
2. djani - Благодарност за подробното изясняване на стреса, Таня!
14.09.2014 20:26
[quote=tanya7713]Стресът е състояние, което изтощава нашия организъм и е резултат от необходимостта непрекъснато да се адаптираме към продължителните изменения на средата, в която живеем.

Позитивната страна на стреса е неговата способност да ни накара да действаме, да ни помогне да осъзнаем ситуациите по-добре за да се справим по-адекватно с тях.

Негативното влияние на стреса идва от това, че продължителното му действие може да предизвика чувства като недоверие, гняв и депресия, които на свой ред водят до здравословни проблеми, като главоболие, нередовен стомах, кожни заболявания, безсъние, високо кръвно налягане, сърдечни болести и удари.

Смъртта на любим човек, раждането на дете, повишение на работното място, нова връзка - всички тези събития, дори да контрастират емоционално по между си, са свързани с продължителен стрес защото изискват едно и също от нас - промени в начина ни на живот и полагането на усилия за осъществяването на една продължителна адаптация.
Докато се адаптираме към промените на околната среда, стресът може да ни помогне или да ни навреди, като всичко зависи от начина по-който ние възприемаме новите ситуации.

Как да елиминираме стреса от живота си?

Всъщност целта ни не трябва да бъде да елиминираме изцяло стреса.
Позитивния стрес прави живота ни по-вълнуващ и обогатява преживяванията ни, прави ни по-живи и доволни от начина, по-който живеем.
Ако ежедневието ни е толкова лишено от стрес, че от нас не се изисква каквото и да е усилие за посрещането на промяна или предизвикателство, с течение на времето изпадаме в депресия.
От друга страна, прекалено много стрес, води до пълно изтощение и до чувството, че сме "притиснати до стената". Продължителното излагане на твърде много стресори в крайна сметка ни води до предела на силите ни.

Преди 3-4 десетилетия се ограмотих по въпроса от книгата "Стрес без дистрес". Всъщност човечеството е изпаднало в дистрес, който е абсолютно болестно състояние!
цитирай
3. анонимен - джани ,скъпи ..звучиш ми много тъжно ,недей !
14.09.2014 23:56
няма спирка ,май ФРенд !!

Да не разтягам и копирам многоо
локуми ,като колежката по горе...
Тва е закономерна, Физична и
философска динамика ...
ЕНТРОПИЯ ..........
Не можете да спечелите.
Не можете да избегнете загубите.
Не можете да излезете от играта.


wiki-
Ентропия е понятие от философията и физиката. Във философията на науката то е дял от онтологията, а във физиката е мярка за безпорядъка (хаоса) в една термодинамична система. Думата има гръцки произход: (en - вътре) + (trepo - преследвам, бягам, въртя) и е величина, характеризираща състоянието на една термодинамична система, т.е. изразяването на броя на възможните конфигурации или подреждания на градивните частици на системата. Ентропията е критерий за това колко близко до термодинамично равновесие е дадена система. Тя е по-голяма, когато хаосът, а следователно и неговата вероятност, са по-големи.

ЛЕКА НОЩ ! ЩЕ СЕ НАМЕРИМ В РАЯ ....хахаха
цитирай
4. djani - Джули, това са само констатации...
15.09.2014 09:20
unarosa написа:
няма спирка ,май ФРенд !!

Да не разтягам и копирам многоо
локуми ,като колежката по горе...
Тва е закономерна, Физична и
философска динамика ...
ЕНТРОПИЯ ..........
Не можете да спечелите.
Не можете да избегнете загубите.
Не можете да излезете от играта.


wiki-
Ентропия е понятие от философията и физиката. Във философията на науката то е дял от онтологията, а във физиката е мярка за безпорядъка (хаоса) в една термодинамична система. Думата има гръцки произход: (en - вътре) + (trepo - преследвам, бягам, въртя) и е величина, характеризираща състоянието на една термодинамична система, т.е. изразяването на броя на възможните конфигурации или подреждания на градивните частици на системата. Ентропията е критерий за това колко близко до термодинамично равновесие е дадена система. Тя е по-голяма, когато хаосът, а следователно и неговата вероятност, са по-големи.

ЛЕКА НОЩ ! ЩЕ СЕ НАМЕРИМ В РАЯ ....хахаха

Надявам се да са точни. Ако смяташ, че Варна е рая, винаги си добре дошла!
цитирай
5. анонимен - джани ,за мен ..РОДИНАТА е ..РАЯ ...
15.09.2014 09:41
Мeрси за Поканата ,мой скъпи Приятелю !!
Трогваш ме...
Какъв подарък искаш ?
ЗА КОЛЕДА си идвам ...
Ваканция..;)
Джули
цитирай
6. djani - Колко е хубаво...
15.09.2014 12:57
maleidi46 написа:
Мeрси за Поканата ,мой скъпи Приятелю !!
Трогваш ме...
Какъв подарък искаш ?
ЗА КОЛЕДА си идвам ...
Ваканция..;)
Джули

Че не си прерязала пъпната връв с Родината, която те захранва с куп емоции сред саксонската сивота и лицемерна благовъзпитаност. За това и си го изкарваш със словесни стрели спрямо тези, които искат да те уязвят, макар и да си далече. А жена ми харесва изографисани, сувенирни порцеланови чинии, които се закачат по стените на кухните. Може и от разпродажба - за по-евтиничко.
цитирай
7. coacoa11 - #тиводиш сега е модерният рекламен ...
15.09.2014 16:13
#тиводиш сега е модерният рекламен хаштаг или както казват от мтел "GPS-ът ми показва пътя, аз избрах да се изгубя". Дали наистина ще успеят да ни внушат, че имаме избор да се загубим? Или че от нас зависи да имаме време за себе си, за да живеем живота, който искаме?
Днес едни познати от бързане и стрес заключили детето си у дома, та не могло да отиде на училище... Улисани в ежедневието и постигането на дребни успехи забравяме важните неща и губим връзка с природата и близките си хора.
Само понякога, на брега на морето човек може да усети вкуса на свободата. Обикновено след това, докато наваксва със задачите, разбира, че вкусът е бил солен :) Стресът е съвременен инструмент за инквизиция и ако бате Бойко не ни довърши, със сигурност стресът ще успее да ни вземе здравето :)
цитирай
8. djani - Стресът е повсевместен и до голяма степен...
15.09.2014 16:51
coacoa11 написа:
#тиводиш сега е модерният рекламен хаштаг или както казват от мтел "GPS-ът ми показва пътя, аз избрах да се изгубя". Дали наистина ще успеят да ни внушат, че имаме избор да се загубим? Или че от нас зависи да имаме време за себе си, за да живеем живота, който искаме?
Днес едни познати от бързане и стрес заключили детето си у дома, та не могло да отиде на училище... Улисани в ежедневието и постигането на дребни успехи забравяме важните неща и губим връзка с природата и близките си хора.
Само понякога, на брега на морето човек може да усети вкуса на свободата. Обикновено след това, докато наваксва със задачите, разбира, че вкусът е бил солен :) Стресът е съвременен инструмент за инквизиция и ако бате Бойко не ни довърши, със сигурност стресът ще успее да ни вземе здравето :)


Сами си го предизвикваме. Не съм чул, чичо от село, или овчарите в полето да са прихванали тази най-модерна и разпостранена болест. Но съвременното общество в стремежа си да е винаги "он-лайн" си го предизвиква доброволно. Така, че ще затъваме все повече...
цитирай
9. djani - Ето и коментара на редактора на емигрантското Zemedelsko Zname в САЩ...
16.09.2014 09:48
Който редовно помества моите постинги:

до мен

Американците както знаете са известни куковци от дълго години. Ходене на психиатър е нещо нормално за тях, а и е даже модерно по богатите да си имат личен психиатър, дори и да нямат нужда.
Днес положението е друго...със стопяването на средната класа, нестабилност в работата, икономиката, намаляване на заплащането, липса на медикална застраховка и др. Всичко това стопи тази мода да имаш психиатър.
Затова пък Обама се „погрижи” за това. Много щати разрешиха марихуаната, педераството и лизбииството, пиянството се увеличи, както и самоубииствата и убииствата. Сега е „модерно” просто да се гръмнеш, а ако нямаш смелост за това, взимаш една играчка пистолет (ако нямаш истински) и го насочваш към някой полицаи,който с удоволствие те разстрелва. Даже и термин имат – „убийство по милост”. Самоубииствата с лекарства и наркотици също се увеличиха. А тези които искат да живеят в повечето случаи са запоени от алкохол, упоени от пресата- хората си прекарват „щастливо” живота гледайки безумни спортове или откачени сериали.

Както виждате разликата между живота в Америка и в България е почти един и същ, „благодарение” на срухването на желязната завеса...
цитирай
10. aip55 - Стресът е
17.09.2014 12:43
следствие бедността инквизиция за бедните и средните слоеве на обществото!
Хубав/полезен материал Г-н АТАДЖАНОВ.....
цитирай
11. djani - Стресът вече е начин на живот...
17.09.2014 13:28
aip55 написа:
следствие бедността инквизиция за бедните и средните слоеве на обществото!
Хубав/полезен материал Г-н АТАДЖАНОВ.....

При това доброволно приет. Дори от овчаря с гегата на полето, слушащ новините от транзистора и с телефон в джобчето.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: djani
Категория: Лични дневници
Прочетен: 3286354
Постинги: 958
Коментари: 3403
Гласове: 4699
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930