Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.02.2013 08:48 - ДА УБИЕШ СВОЕТО СЕМЕЙСТВОТО И ...ДУШАТА СИ Част ІІ
Автор: djani Категория: Политика   
Прочетен: 3210 Коментари: 8 Гласове:
9


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

ДА УБИЕШ СВОЕТО СЕМЕЙСТВОТО И ...ДУШАТА СИ

 

   

 

Част ІІ

 

 

  

Буда твърди, че всяко нещо зависи от всичко останало. Той казва, че "Едното съдържа многото и многото съдържа едното". Че не можеш да разбереш нищо, ако не вземеш предвид средата му. Листото очевидно съдържа слънцето, небето и земята. Вече е доказано, че това е вярно, като цяло, и по-конкретно що се отнася до човешкото развитие. Съвременното научно разбиране е, че човешката биология зависи много от взаимодействието със социалната и психологическата среда. Въведен е термина  "междуличностна невробиология" за начинът, по който нервната ни система функционира, който зависи много от личните ни взаимоотношения. На първо място са тези, които полагат родителски грижи за нас. След това, останалите  важни хора от живота ни. И на трето място  цялостната ни култура. Така че не може да отделим функционирането на един човек от средата, в която е израснал и в която продължава да съществува. И това е вярно през целия ни жизнен път. И важи с особена сила, когато детето се развива и е зависимо и безпомощно, но също важи и за възрастните, особено в края на живота им.

Насилието не е нещо универсално. Не е равномерно разпределено сред хората. Наблюдава се огромна разлика в нивата на насилие в различните общества. Има общества, в които на практика няма насилие. Съществуват и други, които се самоунищожават. Някои религиозни групи са заклети пацифисти и нивото на насилие е толкова ниско, че наказателни съдилища често изпращат криминално проявени хора, извършили престъпления да живеят в тези общности, за да се научат как да водят живот без насилие. В по-общ план различните големи общества биха могли да бъдат дефинирани като индивидуалистични или колективистки и така се получават много различни хора и различни начини на мислене. Например социалистическо и капиталистическо.  Последното е едно от най-индивидуалистичните общества, а капитализмът е система, която позволява да се издигаш все по-нависоко по една пирамида, и работата е там, че колкото по-нагоре се изкачваме, толкова по-малко сме защитени. По начало, колкото по-разслоено е едно общество, толкова по-малко равни има, толкова по-малко хора, с които да създадеш взаимни отношения. Вместо това има само различаващи се нива и безкрайни йерархии. А свят, в който има по-малко партньорство е свят с далеч по-малко алтруизъм.

И така стигаме до едно положение, в което трябва да проумеем по разумен начин каква е същността на човешката природа. А тя е, да не бъдем ограничавани от природата си. При хората се наблюдава социална променливост и системи от вярвания, семейна структура и различни начини на отглеждане на деца. Способността ни за такова разнообразие е изключителна. В едно общество, което е основано на съревнованието и много често на безжалостното експлоатиране на човек от човека, на облагодетелстване от проблемите на другите и много често от създаването на такива проблеми, с цел лично облагодетелстване. Наложената ни идеология оправдава такова поведение, като се позовава на някаква основна и неизменима човешка природа. Митът в нашето общество е, че хората са съревнователни по природа, че са индивидуалистични и егоистични. В действителност реалността е точно обратната.

Ние имаме определени потребности. Единственият начин за определяне на човешка природа е да осъзнаем, че хората имат човешки нужди. Те имат естествена потребност от близък контакт, от любов, привързаност, признаване. Да бъдат видени и приети такива, каквито са. Ако тези нужди са задоволени, ние се превръщаме в състрадателни и способни на сътрудничество хора, а също така и съпричастни към другите. Така че, обратното, което често наблюдаваме в нашето общество е всъщност изкривяване на човешката природа, именно защото потребностите на толкова малко хора са задоволени. Това се отнася до основните човешки нужди, водещи до наличие на един вид човешки отличителни черти, ако са задоволени, и до други черти, ако не са задоволени. Когато осъзнаем факта, че човешкият организъм е програмиран да отговаря на определени изисквания на средата, или на определени човешки нужди, започва да се оформя императивно  социално изискване. Също както телата ни се нуждаят от храна, човешкият мозък изисква позитивни стимули от средата през всичките си етапи на развитие, като същевременно трябва да бъде защитен от други, негативни форми на стимулиране. И ако нещата, които трябва, не се случат, или ако нещата, които не трябва, вземат да се случат, става очевидно, че вратата може да се отвори не само за серия от психични и физически заболявания, но също и за криминални форми на човешко поведение.

Длъжни сме да зададем въпроса, дали условията, които сме създали в обществото са добри за нашето психично здраве? Дали основата на обществено-икономическата ни система действа като положителна сила за индивидуалното и обществено развитие и прогрес? Или силата на нашето общество, всъщност действа против основните хуманни изисквания, необходими за създаването и поддръжката на нашето лично и обществено благосъстояние?

Нещата започват с Джон Лок. Той ни запознава с понятието за собственост, като поставя три условия за справедливо право на собственост. А те са: Трябва да вложиш труда си, трябва да остане достатъчно за другите, не трябва да позволяваш да се развали и разпилее произведеното. Той е представил доста правдоподобни и силни аргументи в полза на частната собственост. Но се отказва от тях! Точно в едно изречение. Той казва: "Виждате ли, когато въвеждането на парите станало чрез мълчаливо съгласие, тогава станало..." Той не казва, че всички условия се премахват или изчезват, но всъщност точно това става. Така че вече нямаме продукт и собственост, заслужена с личен труд – сега вече трудът се купува с пари. Вече не е от значениедали има достатъчно за другите. Вече никой не гледа дали ще се развали, защото той казва, че парите не могат да се развалят и затова парите не може да са отговорни за прахосването, което е ...нелепо. Ние не говорим за самите пари, а за тяхното въздействие. Просто най-потресаващите логически ловкости, с които избягва същността на въпроса, но удовлетворява капиталистите.

Адам Смит казва: "Оскъдностите на съществуването поставят границите на възпроизвеждането на бедните и природата не може да се справи с това по друг начин, освен с отстраняване на тях и техните деца"". Така че той е предвиждал еволюционна теория в най-лош смисъл. При това  доста преди Дарвин. И така, той ги нарича ""раса на работниците"". И можете да видите, че има един присъщ расизъм, има една присъща слепота за убийството  на безброй бедни хора. Това е Невидимата ръка, която изравнява предлагането с търсенето и търсенето с предлагането. И можете да видите, как много от истински злите, разрушаващи живота, еко-геноцидни неща, които се случват в момента, в известен смисъл имат "идеен ген" още от А. Смит.

Така че, ако не съществуваше несправедливата паричната система и при нормално осигуряването на жизнените нужди, ще  има радикално  намаление на престъпността почти незабавно, тъй като няма да има нищо за крадене, за незаконно присвояване, измами и т.н.  95% от всички хора в затворите днес са там поради някакво парично престъпление или за злоупотреба с наркотици, а наркоманията е заболяване – а не престъпление. А останалите 5%?

И снощи, епизод от сериала „От местопрестъплението – Лос Анжелис” ме наведе на размишления. В него, няколко пасажери от първа класа, включително и стюардесата, умъртвиха, развилнял се пътник. Същия, в налуден пристъп се бе втурнал да отвори херметично затворената врата на самолета и да го разхерметизира, обричайки всички на гибел. Впоследствие се оказа, че пристъпа му е предизвикан от  хематом в мозъка,  в  следствие на който поведението му става неконтролируемо. Кой е виновен. Убийците ли, считащи, че действат в ситуация на „неизбежна отбрана”, или психясалата от кръвоизлива в мозъка жертва?

А истинските насилници, които често изглеждат обсебени от насилие, заради самото насилие. Те просто "зли" хора ли са? Хората се питат дали да опрощават престъпленията. Отговора за това е: „В прошката вярвам точно толкова, колкото и в заклеймяването". Само тогава, когато като общество се научим да се отнасяме към насилието по същия начин, както като проблем от общественото здраве и превантивната медицина, вместо като към морално "зло", само когато направим тази промяна в собствените си гледища и ценности, едва тогава действително ще успеем да намалим нивото на престъпността, вместо да я стимулираме, което е това, каквото правим сега. Колкото повече търсиш справедливост, толкова по-оскърбен ставаш, защото няма такова нещо като справедливост. Съществува единствено това, което съществува. С други думи, ако хората са обучени да бъдат фанатици и расисти, ако са отгледани в среда, която проповядва това, защо да обвиняваме отделния човек за това? Той е жертва на една  субкултура. Следователно трябва да му се помогне. Идеята е, че трябва да преустроим средата, която поражда анормално поведение. Това е проблемът. А не да хвърляме човека в затвор. Съдии и адвокати пропагандират принципа за "свободата на избора". Такива концепции са опасни, защото дезинформират. Схващането, че човекът е "зъл",  или че е "сериен убиец". Серийните убийци се създават, точно както войниците се превръщат в серийни убийци при военни действия. Те се превръщат в машини за убиване, но никой не гледа на тях като на убийци или терористи, защото това е "естествено" за военния. Дори, когато хвърля атомни бомби...Винаги обвиняваме изпълнителя. Казваме: "Този е нацист, измъчвал е евреи". Не, той е бил възпитан да измъчва евреи.

Свободни да избират означава – без да бъдат повлияни. Всеки от нас е повлиян във всеки от изборите си. От културата, в която живеем, от нашите родители и от ценностите, които доминират. Ние сме повлияни, значи няма как да сме свободни да избираме. Въпреки всеобщата декларация за правата на човека :

«Всички хора се раждат свободни и равни в своето достойнство и права. Те са надарени с разум и съвест и трябва да постъпват братски един с друг».

 Сбор материали по криминалистика и психология и от Интернет

 

 СВЕТОСЛАВ  АТАДЖАНОВ

Djani.blog.bg

 




Гласувай:
9


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. stela50 - Хубава статия, Джани ... важни проблеми...
01.02.2013 09:26
сериозни въпроси и размисли ...
...Идеята е, че трябва да преустроим средата,
която поражда анормално поведение...
Може би все пак ще се случи ... някога, но не сега ...
Поздрав с пожелание за хубав ден !
цитирай
2. djani - Кой у нас разсъждава сериозно?
01.02.2013 09:43
stela50 написа:
сериозни въпроси и размисли ...
...Идеята е, че трябва да преустроим средата,
която поражда анормално поведение...
Може би все пак ще се случи ... някога, но не сега ...
Поздрав с пожелание за хубав ден !


Всичко е ден за ден. Да мине мандата. А темата е огромна, но компресирана в няколко страници
цитирай
3. dedenze - Прочетох и подкрепям анализа .
01.02.2013 11:33
Бих добавил, че капитализма от времето на Адам Смит се променил значително. Днес трудът е незначителен фактор, стана така, че парите правят пари по крайно непочтителна, лихварска схема. Работниците са изместени от машините и формират обречена и безпътна раса, която за съжаление е болшинство. Така назряват условия за качествени и радикални промени, които ще бъдат трудни и непредсказуеми...
цитирай
4. djani - ДА, КАПИТАЛИЗМА Е ЕВОЛЮИРАЛ...
01.02.2013 13:15
[quote=dedenze]Бих добавил, че капитализма от времето на Адам Смит се променил значително. Днес трудът е незначителен фактор, стана така, че парите правят пари по крайно непочтителна, лихварска схема. Работниците са изместени от машините и формират обречена и безпътна раса, която за съжаление е болшинство. Така назряват условия за качествени и радикални промени, които ще бъдат трудни и непредсказуеми...[/quote

Но рожденните петна остават, както и хищническата му същност. Българина бе забравил тази същност, отхвърлена от дедите му, но в момента е на същия пангар...
цитирай
5. анонимен - Всъщност, кога все пак е съществ...
01.02.2013 17:14
Всъщност,кога все пак е съществувало идеалното и хуманно общество,къде и колко?
За да приема твърденията ви/които все пак не оспорвам/би било добре да знаем практически дали е просъществувало.
А,биологичният закон,че оцелява по-силният и приспособим към обстоятелствата?!
Всяко същество се ражда програмирано да оцелее .....въпреки всико и всички.
Проявата на хуманност към другите е само признак на самостабилност,пък била тя и временна:)
цитирай
6. mariniki - да, Джани... така е...
01.02.2013 19:05
и все пак животът и възпитанието се градят
на общоприети етични и морални човешки закони... дори
всички религии по света в основата си си приличат... в защита
на доброто, на вярата, милосърдието... и пороците еднакво в старите писания
са индентифицирани като зло... затова и всички сме грешни, защото ги носим в себе си...
поздравявам те...
цитирай
7. djani - Нистина повечето комуни,
01.02.2013 19:21
анонимен написа:
Всъщност,кога все пак е съществувало идеалното и хуманно общество,къде и колко?
За да приема твърденията ви/които все пак не оспорвам/би било добре да знаем практически дали е просъществувало.
А,биологичният закон,че оцелява по-силният и приспособим към обстоятелствата?!
Всяко същество се ражда програмирано да оцелее .....въпреки всико и всички.
Проявата на хуманност към другите е само признак на самостабилност,пък била тя и временна:)

не са просъществували дълго. Социалистическото общество от съветски тип също. Но стремежа към цивилизованост и морално усъвършенстване е от хилядолетия. Ако въпроса бе за оцеляване на по-силния, защо помагаме на болни и дори обречени? Но престъпноста е в пряка зависимост със социалната несправедливост. Факт е, че в годините на прехода количествено и качествено престъпността нарасна неимоверно. Социалното разслоение е основна причина за това. Дори и с последното убийство, поръчано от леля за племенницата си за имот.
цитирай
8. djani - Благодаря за отзвука ти нежна камбанке!
01.02.2013 19:25
mariniki написа:
и все пак животът и възпитанието се градят
на общоприети етични и морални човешки закони... дори
всички религии по света в основата си си приличат... в защита
на доброто, на вярата, милосърдието... и пороците еднакво в старите писания
са индентифицирани като зло... затова и всички сме грешни, защото ги носим в себе си...
поздравявам те...

Това, че престъпността е социално предпоставена, не означава липсата на индивидуално зло. Безкрайни са дълбините на неизследваната все още напълно човешка психика...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: djani
Категория: Лични дневници
Прочетен: 3245538
Постинги: 927
Коментари: 3370
Гласове: 4679
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031