Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.01.2014 16:39 - САМОТНИ СРЕД ВИРТУАЛНАТА ГМЕЖ... Част І
Автор: djani Категория: Лични дневници   
Прочетен: 8815 Коментари: 17 Гласове:
17

Последна промяна: 10.11.2016 16:33

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

 

САМОТНИ  СРЕД  ВИРТУАЛНАТА  ГМЕЖ...

image 


Част І

 

  Съвсем спорен е вече въпросът, в кой свят живеем преобладаващо. В реалния, или в този на виртуалността? Особено, наблюдавайки младото поколение. Въпрос на личен престиж за младите е да бърборят в последен модел смартфон, или айфон. Дори „джаджата” да е по-скъпа от трошката, която карат. Всеки е свидетел на заболи поглед в екранчетата девойчета, които с риск да плонжират на паважа, или да бъдат пометени от преминаващ на зелено автомобил, не отместват поглед от него. Преминавайки край гимназии, или университети виждаме, че излизайки в междучасие или от лекции, децата ни първо вадят телефоните, а след това цигарите. Вперили поглед в дисплеите, като че ли от тях ще изскочи мечтания рицар, или принцеса. Със затапени със слушалки уши. Невиждащи, нечуващи, изолирани от реалния живот, кипящ около тях. Вече е немислимо, че даже и престъпно, да не са „on line”! Технологиите отдавна са в домовете ни и чрез пресата, радиото, телевизията, интернет и мобилните връзки откриват света пред сетивата ни. Но, правят ли живота ни по-смислен и стойностен?

Началото на тенденцията за роботизирането ни е все по-голямата ни зависимост и дори пристрастеност от техниката, особено към компютрите и всички модерни форми за комуникация. Мобилния телефон, това миниатюрно устройство, даващо възможност, за добро или зло, да бъде подслушван и даже проследен, къде се намира притежателят му. Мнозина изпадат в истинско паническо разтройство, ако не са ежеминутно „онлайн” и трескаво ровят в джобове и чанти, докато намерят джаджата, настоятелно сигнализираща за връзка. Ден след ден, през цялото си активно време човек разговаря, общува, доверява и разкрива себе си само на компютъра. Често, до степен, че вече не може да общува с живи  хора. Те вече му се струват елементарни. Това особено важи за програмистите. Някои, интелектуално „се влюбват” в компютъра, отучават се от нормална човешка взаимност. До такава степен, че вече не са в състояние да се влюбят истински в жена. Често не могат и да се оженят. Някои фирми в развитите страни, обезпокоени от тази тенденция, започват да организират смесени увеселителни мероприятия за създаване на трайни връзки, но без особен резултат. Но, проблемът не е в срещите. Той е другаде и за това е много по-тревожен. Създава се нов вид отчуждение между хората и последствията могат да бъдат необратими. Особено в нашето динамично и безцеремонно време. Например описаната в медиите съдба на служител, който не е в състояние да догони другите, да се адаптира към бързия прогрес на технологиите. Отказал да ходи на работа. Накрая влиза в психиатрична клиника. След като малко се подобрява  е принуден отново да започне работа. Наглед състоянието му се е подобрило. В деня на изписването му от болницата благодари на лекуващия лекар, че се е оправил. Всъщност до такава степен, че  вече може да се самоубие. Прибира се и се обесва! Може би си измислям? Попитайте психиатрите! За тях няма по-интересно нещо от човешката психика. Новото време непрекъснато предлага нови ситуации. Поставя човека в нова среда. Но, дали този човек може така бързо да се преустрои, да живее по нов начин, с нови ценностни критерии? За сметка на какво става тази адаптация?

Може би всичко се започна с това удивително изобретение, с което живеят новите поколения от средата на миналия век насам. ТЕЛЕВИЗОРЪТ! В началото примитивно черно-бял и скромен, а днес дръзко навлязъл в ежедневието ни с нереално кристалния си образ и размери и властно налагащ своите правила. Привличащ погледа като магнит. Нарушил навици и традиции, създавани столетия, той кара милиони хора вечер да захвърлят книгата или списанието, да не отидат на театър, да се откажат от срещи с приятели и любими, за да му правят компания до късно среднощ. Той ги държи в домашното пространство деспотично и ревниво, не остава съзнанието им за миг свободно, държи ги в доброволен и продължителен плен. Като емблема на новото време по покриви и балкони са накацали сателитни чинии, или са провиснали с хиляди километри кабелите на мобилните оператори. Малкия жител на планетата ни, още докато седи на гърнето си, става свидетел на междупланетни полети, гмурва се в океанските дълбини, вижда отблизо екзотични растения и животни, както и най-зловещо насилие и убийства. Всички земни тайни му се разкриваят в малката стая, където играчките лежат на пода. Той е свидетел на безброй неща. На всичко! И хубаво и грозно...

Пускаш разсеяно телевизора, без особено желание да гледаш, а той намира начин да хване погледа и притегли вниманието ти. Да те пипне здравата и да не те пусне часове наред. Какви удивителни полюси на въздействие? Какво съчетание на поразителни крайности? Телевизорът създава и убива. Изгражда и руши. Сее добро и зло. С еднаква сила и еднакви средства. Милиони хора гостоприемно и доверчиво са го приели в дома си, нощем залоствайки вратите със секретни брави. А на екрана се бият и стрелят в див екстаз убийци. Той въвежда престъпниците в спокойните и тихи домове сред децата, ококорили очички в него. Убийците минават през всички секретни ключалки и от екрана стрелят в детските души. Пийпълометричните изследвания показват интереса към конкретните предавания. Най висок е в така  наречения „праймтайм” – между 19 и 21 ч. И точно тогава се пускат по екрана многосерийните любовни, детективски и други сериали, които държат будно вниманието на зрителите и ги кара да очакват следващите серии. Всеки такъв филм се избира като най-благоприятен фон за рекламите на фирмите, заплащащи програмата. А какъв фон за реклама на прах за пране, или паста за зъби може да бъде един дълбоко социален и ярко художествен филм?

Но, да оставим търговските  реклами. Те са най-дребния, макар и дразнещ детайл. По-страшно е съчетанието на това блестящо техническо чудо с алчната жажда за печалби. С властта на политици, банки и монополи. С безскруполните сделки на гърба на народа. От екрана тече и ни бомбардира непрекъсната политическа пропаганда, некоректно представяне на факти и събития. Тече денонощно зомбиране на съзнанието на хората, в съответствие с интересите на  шепа хора, домогнали се до властта. С чалга, „Биг брадър”, порнография, проточени и безсмислени  шоу програми, затъпяват, оглупяват, опростачват, деморализират и отвличат вниманието на хората от проблемите на настоящето. Налагат интелектуално и морално несъстоятелни хора за политици и общественици, както и фалшиви критерии за оценка на случващото се. Стремежът им е тази наивна, манипулирана и покорна аудитория да се увеличава и мултиплицира. Принизяването на образованието, бедността и мизерията са активния им помощник. За тяхно съжаление, все още се намират хора, имунизирани срещу тази зараза.

Социалните мрежи Facebook, Twiter и др. освен платформа за общуване, реклама и търговия са и хитроумно средство за ловците на лична информация. Разкритията на Сноудън, красноречиво посочиха гигантските мащаби на сътрудничество на правителствените разузнавателни служби с телекомуникационните оператори. Нахлули в личното пространство на милиони хора по света, включително и на водещи политици и глави на правителства. А тяхната, вече съвсем близка цел е ЧИПЪТ, който да бъде инплантиран на всеки, уж в името на благородни цели. И в същност, чрез него да ни направи послушна и покорна роботизирана общност. Да ни разголи в най-дълбоката ни интимна и човешка същност и чрез получената, доброволно от нас информация, да ни пороби!

Ще го позволим ли???

 

Следва...същността на алиенацията!

 

СВЕТОСЛАВ  АТАДЖАНОВ

Djani.blog.bg

 

 

 

 






Гласувай:
19


Вълнообразно


1. milady - добро ее....нооо...
25.01.2014 18:25
стига плаши..хората .....
малко по ведро,джани!!
поздрав за труда Ти;)
цитирай
2. tit - то е доброволно, Джани...
25.01.2014 19:10
И влизането, и робията... Във виртуала е по-лесно.
Трудно е да започнеш да го управлянаш ти, вместо той - тебе.
Ще видим по-нататък:))
цитирай
3. djani - О-о-о-о, Джули. Телефона чу ли?
25.01.2014 20:02
milady написа:
стига плаши..хората .....
малко по ведро,джани!!
поздрав за труда Ти;)

Това бе по твоята част. Един профан да се изкаже по технологиите...
цитирай
4. djani - Тити, наистина е много коварно...
25.01.2014 20:24
tit написа:
И влизането, и робията... Във виртуала е по-лесно.
Трудно е да започнеш да го управлянаш ти, вместо той - тебе.
Ще видим по-нататък:))

Виртуала за мнозина се е превърнал в абстиненция. Всички сме зависими в някаква степен. Но не бива да допуснем чрез технологиите да ни манипулират. Те трябва да ни служат, а не да им робуваме!
цитирай
5. coacoa11 - Джани, за добро или за лошо, трябва ...
25.01.2014 22:04
Джани, за добро или за лошо, трябва да приемем фактите и да продължим - да еволюираме във виртуалността и в реалността. Да заменим свещите с електрически крушки или да пускаме пералнята или печката, още преди да сме пристигнали у дома, от телефона, каква е разликата? Промени, които ще ни дадат повече свободно време, за да се забавляваме и да се заробваме... отново в мрежата. Ще се адаптираме и най-приспособените ще оцеляват, ще овладяват нови начини за общуване.
Има прогнози, че и Фейсбук скоро ще изчезне. Сигурно ще го замени нещо друго, а хората ще мутираме и ще се доближаваме все повече до машините, знам ли :)
цитирай
6. djani - Сладката ми Кърмитка...
26.01.2014 09:24
coacoa11 написа:
Джани, за добро или за лошо, трябва да приемем фактите и да продължим - да еволюираме във виртуалността и в реалността. Да заменим свещите с електрически крушки или да пускаме пералнята или печката, още преди да сме пристигнали у дома, от телефона, каква е разликата? Промени, които ще ни дадат повече свободно време, за да се забавляваме и да се заробваме... отново в мрежата. Ще се адаптираме и най-приспособените ще оцеляват, ще овладяват нови начини за общуване.
Има прогнози, че и Фейсбук скоро ще изчезне. Сигурно ще го замени нещо друго, а хората ще мутираме и ще се доближаваме все повече до машините, знам ли :)

Обичам компетентните ти и съпричастни отзиви. Да, четох че ФБ ще изчезне до 5 г. Но, ще бъде заменен от нещо друго. Хиляди умни глави трескаво мислят с какво и ще намерят. Войната за умовете и съзнанието на хората вече замества всички видове оръжейни системи!
цитирай
7. tanya7713 - Забързани, задъхани, не виждаме, ...
26.01.2014 12:05
Забързани, задъхани, не виждаме, не реагираме какво става около нас и бавно се превръщаме в машинки, на които само копче да натиснеш и почват да работят. Дните ни минават в едно разнообразие от сутрин да вечер и обратно. Роботи ли станахме? Човешкото ли загубихме или светът се е побъркал заедно с нас?
цитирай
8. djani - Бъдещето е на роботите и по-висшата им форма биотакива...
26.01.2014 20:09
tanya7713 написа:
Забързани, задъхани, не виждаме, не реагираме какво става около нас и бавно се превръщаме в машинки, на които само копче да натиснеш и почват да работят. Дните ни минават в едно разнообразие от сутрин да вечер и обратно. Роботи ли станахме? Човешкото ли загубихме или светът се е побъркал заедно с нас?

Засега въпроса е все още социален. Скоро ще е само технологичен! Step by step ни подготвят. Хиляди учени работят по въпроса, Танечка.
цитирай
9. milady - Не търпиш Диалог ,А ?!
27.01.2014 10:57











И Защо ли ти е ??!
Виж колко „културно„и нежнооо се
самокоментираш!!
Ооо... , санкталовърсимплиСити ...



цитирай
10. makont - Силни доводи, Джани. Въпреки това, мисля, че няма да успеят
27.01.2014 13:01
да ни роботизират съвсем. Интернет е място за самотници. Тук идваме, когато се чувстваме сами, имаме нужда от контакт, но не жив. Няма очи, няма мимика, отношението може да се тълкува. Дори неприязънта няма лице. По-лесно е някак си. Но истинският живот, там е цветно, там има приятелство, има любов. Има очи, които те гледат и по тях разбираш себе си. Това не може да ни бъде отнето, ако сами не си го дадем. Въпрос на избор е. Надявам се да сме достатъчно разумни.
цитирай
11. djani - Какво ли, да и се впрягам..
27.01.2014 13:17
И Защо ли ти е ??!
Виж колко „културно„и нежнооо се
самокоментираш!!
Ооо... , санкталовърсимплиСити ...
[quote=milady]
Она знает все...









цитирай
12. djani - Още не съм стигнал до генезиса...
27.01.2014 13:18
makont написа:
да ни роботизират съвсем. Интернет е място за самотници. Тук идваме, когато се чувстваме сами, имаме нужда от контакт, но не жив. Няма очи, няма мимика, отношението може да се тълкува. Дори неприязънта няма лице. По-лесно е някак си. Но истинският живот, там е цветно, там има приятелство, има любов. Има очи, които те гледат и по тях разбираш себе си. Това не може да ни бъде отнето, ако сами не си го дадем. Въпрос на избор е. Надявам се да сме достатъчно разумни.

Поне да знаем, защо е така! :)))
цитирай
13. arrow11 - Дали виртуалното общуване не е о...
27.01.2014 23:08
Дали виртуалното общуване не е отговор на самотата в реалността? Все по-трудно намираме приятели, с които да разговаряме в реалността. Животът ни белязва с рани, а във виртуалното търсим мехлем...
Чета и гледам вчера новините - две момичета се сбили, заради нанесени обиди във фейса, на мода излизало и изнудването със секстинг... Е, как да не оцениш предимствата на виртуалното простраство - там поне не си заплашен от физическо насилие, както в реалността.
цитирай
14. djani - Във втората част на есето обяснявам, причините за алиенацията...
28.01.2014 08:58
arrow11 написа:
Дали виртуалното общуване не е отговор на самотата в реалността? Все по-трудно намираме приятели, с които да разговаряме в реалността. Животът ни белязва с рани, а във виртуалното търсим мехлем...
Чета и гледам вчера новините - две момичета се сбили, заради нанесени обиди във фейса, на мода излизало и изнудването със секстинг... Е, как да не оцениш предимствата на виртуалното простраство - там поне не си заплашен от физическо насилие, както в реалността.

А технологиите създават фалшиво чувство за общност и съпричастност. Във ФБ хиляди протестираме, а на улиците са неколцина, осмивани от всички...
цитирай
15. stela50 - По принцип си прав, Джани ...
28.01.2014 19:19
Разбирам и споделям написаното, наистина технологиите
много устремно навлязоха в живота ни, на още не научили
азбуката деца се купуват скъпи джаджи, както ги наричаш,
самите родители постъпват като посочените ученици
и ученички на улицата, в колите, навсякъде... неконтролирано
гледане на телевизия, стоене пред компютъра - и за малки,
и за големи е сериозен проблем.
И въпреки всичко мисля, /може би ще ти се стори твърде наивно/
че е възможно да се балансира и между технологиите
и естественото общуване, виртуалните приятелства и реалните
срещи. Няма да утежнявам коментара с много примери, но и между
младите има такива, които успяват да отделят време и място
и за едното, и за другото... и не мога да не напиша, че тази година
започна с рекордни посещения/по над 1000 на ден/ и ползване
на литература и за дома и в читалните, където понякога се изчакват
за свободни места...
Не мисля също, че единствено самотата в реалността е причина
за присъствието ни в социалните мрежи, или липса на приятелства
в реалния живот. Това, разбира се е само мое мнение и е свързано
с моите наблюдения. Всичко това в никакъв случай не поставя
под съмнение и другата страна на проблема, както добре си го
разгледал в статията.
Може би ще си дойдат нещата на мястото, зависи от пътя,
който ще изберем...
Поздрави !
цитирай
16. djani - Напълно си права!
29.01.2014 08:57
stela50 написа:
Разбирам и споделям написаното, наистина технологиите
много устремно навлязоха в живота ни, на още не научили
азбуката деца се купуват скъпи джаджи, както ги наричаш,
самите родители постъпват като посочените ученици
и ученички на улицата, в колите, навсякъде... неконтролирано
гледане на телевизия, стоене пред компютъра - и за малки,
и за големи е сериозен проблем.
И въпреки всичко мисля, /може би ще ти се стори твърде наивно/
че е възможно да се балансира и между технологиите
и естественото общуване, виртуалните приятелства и реалните
срещи. Няма да утежнявам коментара с много примери, но и между
младите има такива, които успяват да отделят време и място
и за едното, и за другото... и не мога да не напиша, че тази година
започна с рекордни посещения/по над 1000 на ден/ и ползване
на литература и за дома и в читалните, където понякога се изчакват
за свободни места...
Не мисля също, че единствено самотата в реалността е причина
за присъствието ни в социалните мрежи, или липса на приятелства
в реалния живот. Това, разбира се е само мое мнение и е свързано
с моите наблюдения. Всичко това в никакъв случай не поставя
под съмнение и другата страна на проблема, както добре си го
разгледал в статията.
Може би ще си дойдат нещата на мястото, зависи от пътя,
който ще изберем...
Поздрави !

Човека е най-адаптивното същество на планетата. Ако физически не може да се справи с информационния поток, ще намери начин чрез технологични филтри да отдели необходимото за себе си. Засега, ще се отвори работа на психолози и психиатри...
цитирай
17. planinitenabulgaria - Бях два весеца в Лос Анжелис.
09.02.2014 16:30
Там хората признават, че децата им, вече в размножителна връзка, въобще не се интересуват - момчетата от момичета и обратно, а от... телефони на първо място и на второ от лаптопи. Чрез тях те осигурават контактите си, включително и интимните. Рекламираха дори бельо за мъже и за жени със специални датчици или сензори, които се задействали от телефона на виртуалния приятел /приятелка/. Такива простотии гредах по телевизията им и вече мисля, че простотията по света тръгва от Америка. По простащина и наглост обаче нашите реклами са като техните.
Мисля, че човечеството е минало зенита си и след ВСВ то няма друг път освен надолу. Такова бе желанието на победителите - "добрите" във ВСВ - и те го следват упорито.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: djani
Категория: Лични дневници
Прочетен: 3244843
Постинги: 926
Коментари: 3370
Гласове: 4679
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031