Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.06.2023 22:18 - ДО КЪДЕ С ИЗКУСТВЕНИЯ ИНТЕЛЕКТ?
Автор: djani Категория: Лични дневници   
Прочетен: 142 Коментари: 0 Гласове:
0



 ДО КЪДЕ С ИЗКУСТВЕНИЯ ИНТЕЛЕКТ?

 image

„През деветнадесети век проблемът бе, че Бог беше мъртъв.  През двадесети век проблемът е, че Човекът е мъртъв." 

Ерих Фром

Проблемът на двадесет и първи век ще бъде смъртта на науката в смисъла на човешките постижения чрез наука. Напредъкът в областта на автоматизирания труд и обработка на информация ще доведе до факта, че хората няма да имат какво да правят, освен да гледат с благоговение и неразбиране на работата на висшия разум, който сме създали.

Първиге проблеми и съмнения към AI се случват между 1974 и 1980 г., след почти 20-годишен период на значителен интерес, който се появи отново години по-късно с появата на експертни системи, които използваха това, което някои наричат ​​златната ера на AI. Интерес към разсъжденията на AI, базирани на правилата ако-тогава.

Тези експертни системи поставиха началото на следващ интерес към AI от 1980 до 1987 г. Това от своя страна е последвано от вторични съмнения и проблеми през 1987-1994. Тази AI проблематичност и забавяне не отстъпи веднага място на пълно AI тържество. Изследванията продължиха в края на 1990-те и през 2000-те години, но под маската на разочарование само заради тези предишни съмнения и общото усещане, особено сред спонсорите, че AI е прекалено рекламиран. Успехете наистина не станаха по-големи до основаването на OpenAI през 2015 г.

И сега отново е пълно тържество. Разбира се, въпросът за обсъждане е: вървим ли към нови съмнения за ИИ?

ОНТОЛОГИЯ е наука, или изследване на битието и е този клон на метафизиката, който се отнася до битието, или същността на нещата, или до абстрактното битие.

Континиумът на човешкия ум и тяло, тъй като е сложна система, не може да бъде моделиран от универсална машина на Тюринг. Разбира се, във философската литература за изчислителната теория на ума вече са изказани голям брой аргументи срещу осъществимостта на AGI.

Какво е "AGI"? Трябва да се направят ключови разграничения.

- AI е изкуствен интелект, способността на компютрите да правят предимно интелигентни неща: да играят шах, да разпознават лица, да превеждат езици...

- AGI е изкуствен общ интелект, способността на компютрите да правят всичко, което човешкият ум може да прави: - да играят шах и т.н., както и да управляват безопасно автомобили по съществуващи пътища, да извършват задоволителни социални взаимодействия, да инициират изследователски проекти, да изпитват емоции, да мислят за своите собствени мисли...

- ASI, понякога наричан AI+, е изкуствен суперинтелект: - способността на машините да мислят на определено ниво по-високо от това на хората. Това е, което е предсказано през 1966 г. и това е в основата на всички ужасни сценарии за гибел.

Който и сектор да изберем, използването на AI в реалния свят има сериозни ограничения. Винаги, когато има нужда от адаптивно когнитивно поведение в открит контекст, винаги, когато има сензомоторни изисквания към човешката сръчност, както при всяка операция, музикално или театрално представление или социални задачи, като ескортиране на хора, за да се осигури защита от насилници, или когато спонтанното използването на език (както естествен, така и математически), опитите да се заменят хората с машини бързо ще доведат до неизползваеми резултати и в крайна сметка ще бъдат изоставени.




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: djani
Категория: Лични дневници
Прочетен: 3298870
Постинги: 968
Коментари: 3407
Гласове: 4705
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930