Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.08 23:49 - БРИКС В ТЪРСЕНЕ НА СВЕТЛИНА В МРАКА НА ЛУДОСТТА
Автор: djani Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1640 Коментари: 0 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 БРИКС В ТЪРСЕНЕ НА СВЕТЛИНА В МРАКА НА ЛУДОСТТА

 

 image

Предстои новаторски момент, който трябва да затвърди пътя на глобалното мнозинство към по-справедлив, по-нормален модел на международни отношения. 15-ата среща на върха на БРИКС в Южна Африка  е през следващата седмица и ще прекрои световния ред поне за десетилетия.

Китайският външен министър Ван И предложи кратка дефиниция, която въплъщава удивителна смесица от конфуцианство и суфизъм: „Страните от БРИКС са като пет пръста: къси и дълги, когато са протегнати, но са мощен юмрук, когато са свити.“

Това ще бъде въпрос, свързан не с юмрука, а с юмруците, ръцете, краката и всъщност цялото тяло. Тук на помощ идва БРИКС+. Сред мрежата от нови многостранни организации, участващи в подготовката и прилагането на нова система на международни отношения, сега БРИКС се разглежда като водеща платформа на Глобалния юг, или Глобалното мнозинство. Все още е далеч прехода към нова „световна система“,  но без БРИКС дори малки детски стъпки биха били невъзможни.

Южна Африка ще осигури първите координати на разширяването на BRICS+, което може да продължи безкрайно дълго. В края на краищата много представители на Global Globe вече са заявили, официално (23 страни) и неофициално (безброй „изразявания на интерес“, според Министерството на външните работи на Южна Африка), че искат да участват.

Официалният списък на страните, които искат да станат членове на BRICS+ възможно най-скоро, може да бъде увеличен. Ето кой е кой в ​​глобалния юг: - Алжир, Аржентина, Бахрейн, Бангладеш, Беларус, Боливия, Куба, Египет, Етиопия, Хондурас, Индонезия. , Иран, Казахстан, Кувейт, Мароко, Нигерия, Палестина, Саудитска Арабия, Сенегал, Тайланд, ОАЕ, Венецуела и Виетнам.

И още от Африка: Петте пръста, чрез южноафриканския президент Сирил Рамафоса, поканил 67 лидери от Африка и глобалния юг да участват в събитията за ангажираност и диалог на БРИКС + Африка.

Всичко това сочи към ключов прилив към БРИКС, напомнящ за: пълната интеграция на Африка и глобалния Юг. Всички страни участват в полезни преговори и са еднакво уважавани при утвърждаването на своя суверенитет.

Персите отвръщат на удара на западните санкции.

Може да се твърди, че Иран е в привилегирована позиция да стане един от първите членове на BRICS+. Помага това, че Техеран вече има статут на стратегическо партньорство както с Русия, така и с Китай, и също така е ключов партньор за Индия в Международния транспортен коридор Север-Юг (INSTC).

Иранският външен министър Хосейн Амир-Абдолахян вече официално заяви, че „партньорството между Иран и БРИКС всъщност вече е започнало в редица области. В областта на транспорта - транспортният коридор Север-Юг, свързващ Индия с Русия през Иран, всъщност е част от транспортния проект на БРИКС.

Успоредно с пробивите в БРИКС+, те ще бъдат относително предпазливи по отношение на дедоларизацията. Организаторите вече потвърдиха, че няма да има официално обявяване на новата валута, а пълмоначално въвеждане на двустранна и многостранна търговия, използваща собствените валути на членовете: - засега прословутата R5 (юан, рубла, реал, рупия и ранд).

Беларуският лидер Лукашенко беше първият, който предизвика решителен политически трус, който може да се случи в бъдеще, когато БРИКС+ влезе в игра със сливането на БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС).

Сега Лукашенко е публично повторен от бившия южноафрикански посланик Кингсли Махубела, както и десетки дипломати и анализатори на Global Globe неофициално: „В бъдеще БРИКС и ШОС ще се обединят в едно цяло. Защото паралелното съществуване на БРИКС и ШОС с едни и същи членове няма да има смисъл“.

Няма други мнения за това. Основните двигатели на БРИКС са Русия и Китай, докато Индия е малко по-малко влиятелна поради редица сложни причини. Русия, Китай, Индия, Иран и Пакистан седят на една маса в ШОС. Евразийският фокус на ШОС може лесно да се пренесе към БРИКС+. И двете организации са фокусирани върху "Глобалния глобус"; стремеж към многополярност; и преди всичко се ангажира с дедоларизация на всички фронтове.

Наистина е възможно да имаме нов прочит на всички тези геополитически и геоикономически тектонични плочи в движение. Без значение колко са наясно с това пропагандистите на „Разделяй и владей“ и различните кучета на войната”.




Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: djani
Категория: Лични дневници
Прочетен: 3072249
Постинги: 746
Коментари: 3186
Гласове: 4531
Архив
Календар
«  Декември, 2023  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031