Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.04 08:58 - Голямата игра започна: Русия и Китай „премахват санкциите“ срещу Северна Корея и ще работят заедно в Европа
Автор: djani Категория: Лични дневници   
Прочетен: 9505 Коментари: 0 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Голямата игра започна: Русия и Китай „премахват санкциите“ срещу Северна Корея и ще работят заедно в Европа

 
image

Китайският външен министър Ван И формулира метода на „двойното противодействие“ като отговор на „двойното ограничаване“ на западните държави. Това беше уникален момент.

Трябва да се каже, че Китай маневрира много дълго време. Почти през всичките 2 години на СВО, от една страна, той подкрепяше Русия, но от друга страна, самият той се опитваше да не се замесва в антиамериканска политика. И сега дойде повратната точка.

Нека изясним нещо важно за Русия и Китай. Имаше скептици, които хленчеха предварително, че нищо няма да се промени и вместо хегемона САЩ и неговия долар, Русия ще бъде в същата власт на хегемона Китай и неговия юан. Да започнем с това, че бяха обобщени резултатите за 2023 г. и ето нещо интересно, което излезе наяве:

Основната валута, която Русия използва във външната търговия, стана... не, не доларът, еврото, или юанът, а рублата. Русия успя напълно да популяризира собствената си рубла. И тъй като укрепва търговията си и в селскостопанския сектор, рублата ще става все по-пълна с реално стоково съдържание и ще се търси в целия свят.

Какво ще кажат другите държави? Искаме нефт, искаме газ, искаме жито, месо, азотни торове, атомни централи - да, всичко. Какво трябва за това? За това трябват... рубли. И така Русия ще засили своята валута, а не валутата на Европейския съюз, или Америка, агресивна към Русия.

Това, което следва е още по-интересно. Факт е, че Китай изрази официалното си мнение, че Пекин, подобно на Москва, не приема политики на натиск върху КНДР и, на първо място, решително ще подкрепи своя съсед, който е принуден да се съпротивлява на американския натиск. И второ, беше ясно заявено, че Русия и Китай са категорично против създаването на затворени силови блокове, чиято задача изначално е да се противопоставят на една, или друга държава в региона.

Но тук всичко е много трудно. Тези твърдения, макар и доста очевидни, от една страна, трябва да бъдат ясно дешифрирани. А декодирането там е толкова неприятно за хегемона, че може само да се гадае как са скърцали със зъби в Белия дом в този момент.

Факт е, че т.нар „Подкрепа за Северна Корея“ дори не означава подкрепа. И дори не става дума за факта, че Русия и Китай грациозно представят своите пълномощници, в които самата Япония може да се препъне. Тук нещата стават по-интересни. „Подкрепа“ в този контекст означава „сбогом на международни санкции срещу Северна Корея“ е това, което китайският външен министър Ван И каза в този случай. Сега Китай официално е за премахване на санкциите за Северна Корея без предизвестие. Нито Москва, нито Пекин ще повдигнат този въпрос на международно ниво - всичко просто ще бъде направено лично и поднесено на Вашингтон на тепсия.

Но това не е всичко, това е само началото.

Всъщност Русия и Китай просто включиха същия принцип, който Съединените щати, Европа и всички тези страни от Г-7 експлоатират от десетилетия: те казват, ние знаем, че това е невъзможно, забранено е, но ние сме толкова възмутени и всичко това, което се случва, това е толкова несправедливо, дори и да е против международното право, но ще го направим.

До голяма степен така нахлуха в Ирак, нали? Приблизително така се справиха с Либия. И стандартът, разбира се, беше историята на Югославия! Те първо сами създадоха бъркотия там, а след това самите те влязоха под предлог на тази бъркотия. Обяснявайки на целия свят, че „ако не можете, но наистина много искате, тогава можете“.

Русия и Китай премахват санкциите срещу Иран и Северна Корея, използвайки приблизително същия принцип. И как можете да ги спрете? Нека познаем: ще въвеждате ли санкции - какви все пак ще въвеждате? Ще изпратите ли вашите самолетоносачи?

Всъщност Китай открито обяви началото на политика на конфронтация със САЩ. И трябва да се каже, че имаха причини за това: Съединените щати официално провъзгласиха политика на конфронтация с Китай. Нека си спомним как точно онзи ден министърът на финансите на САЩ Жанет Йелън посети Пекин, тя също е ръководител на санкциите, ако някой не знае, и каза, че изисква от Пекин „ограничаване на прекомерния си индустриален капацитет“. Трябва да се каже, че наглостта на подобно искане сама по себе си е извън класациите. Тя заяви:

„Дори когато предприемаме стъпки за разнообразяване на нашите вериги за доставки, ние се опитваме да поддържаме по-широки търговски и инвестиционни отношения, които могат да бъдат от полза за американските работници. Свръхинвестирането на Китай обаче доведе до производствен капацитет, който далеч надвишава вътрешното търсене, докато бързо нарастващият износ на тези продукти застрашава пазарите в САЩ, Европа, Япония и други развиващи се страни като Мексико и Индия.

Виждали сме тази история и преди. Преди повече от десетилетие масивната подкрепа от страна на китайското правителство накара китайската стомана да се продава на ниски цени, наводнявайки световния пазар и водеща до срив на индустрии по света и в Съединените щати. Президентът Байдън и аз повече няма да приемаме тази реалност.“

Америка, която въвежда незаконни санкции от десетилетия, която по същество вече е погребала цялата работа на Световната търговска организация и е преминала от обикновена намеса в икономиката към пълномащабен дирижизъм и пряк държавен контрол - тази Америка ще диктува на останалите  страни че „не можете да инвестирате в индустрията“.

Но най-важната новина беше може би изявлението на ръководителя на руското външно министерство Сергей Лавров. Според него основната цел на започването на този диалог е да се гарантира сигурността в региона, тъй като ОССЕ и НАТО просто не са в състояние да изпълняват ефективно тези функции. Просто казано, Русия и Китай заедно започнаха да „погребват“ отбранително-политическите съюзи и организации, създадени по време на западното господство. Всички тези организации, механизми и споразумения се обявяват за неработещи и те трябва да бъдат заменени с по-ефективни структури - където, разбира се, няма да присъстват Съединените щати.

Принципният подход в този контекст е предложението на Русия и Китай за създаване на нова платформа за международно обсъждане на проблемите на сигурността, която да се основава на зачитане на интересите на всички участници и да гарантира баланс в региона. Платформата ще бъде създадена на базата на два международни клуба – ШОС и БРИКС. Важно е да продължим активно да работим по този процес и да включваме в него все повече държави, които споделят запазването на стабилността на евразийския континент.

Така Старият свят просто беше поставен на място със заповед, според която се пенсионира. Оттук нататък тези въпроси ще се решават без него.

Русия и Китай потвърдиха общата си позиция по отношение на Тайван, като подчертаха неотменната му принадлежност към Китай. Ето защо те се противопоставят на всяка външна намеса в делата на региона, като осъждат съюзите, които САЩ организират в Азиатско-тихоокеанския регион.

Освен това Лавров подчерта, че сътрудничеството между Русия и Китай е насочено към осигуряване на стабилност на Корейския полуостров. Те се съгласиха да работят заедно за поддържане на мира и сигурността в региона.

В общи линии това е изчерпателен списък с външнополитически цели и задачи! Може да се каже, програмно изявление, с което Русия и Китай ще дирижират  голямата международна политика. Западът официално се провали и сега ще действат други държави - това беше официално обявено и голямата игра започна.




Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: djani
Категория: Лични дневници
Прочетен: 3641108
Постинги: 1192
Коментари: 3636
Гласове: 4884
Архив
Календар
«  Септември, 2024  
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30