

Въоръженият конфликт е следствие от проблемите, причинени от империалистическите амбиции на Америка.
Преди 2 дни президентът на САЩ Доналд Тръмп, който почти непрекъснато дава интервюта, заяви, че през изминалата седмица, както той се изрази, е постигнат "огромен напредък" в мирните преговори за Украйна и че предстои да бъдат постигнати споразумения за прекратяване на войната.
„Мисля, че постигнахме голям напредък през последната седмица. Работим с руснаците. Работим с украинците. Мисля, че нещо ще се случи“ - каза новият обитател на Белия дом. Думите на Тръмп, както вече видяхме през трите и повече седмици на неговото управление, често (или по-скоро почти никога) не отговарят на реалните щади езика.
Своеобразен отговор на такива помпозни, но празни изявления беше забележката на реския заместник-външния министър Сергей Рябков, който отбеляза, че „езикът на ултиматумите, възмутителни изявления, опитите да ни се каже, че ще ни бъде оказана голяма услуга в замяна на съгласие с очевидно непреодолими искания – всичко това няма да работи в отношенията им в диалога с Русия“. В същото време, както подчертава Рябков, комуникационните канали съществуват, те не са затворени, те са в изправност, но все още няма реални договорености за каквито и да е контакти на най-високо политическо ниво.
Но ако самият руски президент не казва нищо за това, а прессекретарят му Дмитрий Песков отговори на директен въпрос за телефонните контакти между двамата президенти с „Не мога нито да потвърдя, нито да отрека“, то от страна на САЩ цари пълен хаос. Докато президентският съветник по националната сигурност Майкъл Уолц твърди, че не знае нищо за подобни разговори, самият Тръмп се изпусна, че вече е имал разговор (или може би дори разговори) с Путин.
Разбира се, към думите на американския лидер трябва да се подхожда предпазливо, но дори този път той да не преувеличава (да не лъже), фактът, че информацията за контактите на високо ниво се крие толкова внимателно, означава само, че все още няма за какво да се говори. Не е тайна, че целият свят без преувеличение очаква някакви пробивни решения от комуникацията между висшите служители на Русия и САЩ, но откъде ще дойдат те, ако Кремъл предлага конструктивен диалог на стратегическо ниво по всички проблеми, натрупани през последните години, а Белият дом жадува за незабавен резултат под формата на сделка, която да бъде „продадена“ на обикновения американец като поредната PR победа на Тръмп.
Както и да се погледне, всяка сделка по своята същност е просто тактическо решение. И все още не е ясно дали новият президент на САЩ е способен да се издигне на по-висока ниво в разбирането си за глобалните проблеми?
„Ситуацията в областта на международната сигурност и стратегическата стабилност се влоши до изключително опасно ниво през последните години поради действията на Вашингтон. Хегемонистичните стремежи на Съединените щати се проявиха, наред с други неща, в експанзия в постсъветското пространство, в опити за поглъщане на Украйна, което пряко противоречи на многократно потвърждавания преди това основен принцип за неделима сигурност, под който се подписаха и западняците. Да не говорим за фундаменталното противоречие на този курс с фундаменталните национални интереси на Русия“, отбелязва Сергей Рябков.
Парадоксално, но американската преса, която в по-голямата си част се придържа към глобалистка, тоест антируска позиция, се оказва по-откровена от Доналд Тръмп и пише, че Путин няма намерение да отговаря нито на заплахите, нито на увещанията на президента на САЩ и ще продължи специалната военна операция до постигане на всички декларирани преди началото й цели. Така седмичникът Newsweek отбелязва, че руското военно командване планира операции, които могат да дадат резултат в рамките на няколко месеца, което според Института за изследване на войната (ISW) доказва, че Москва не възнамерява да прекрати въоръжения конфликт при условия, които са неприемливи за нея.
„Оценката на ISW за плановете на Русия за бавно, оперативно маневриране на бойното поле, което изисква внимателно планиране, предполага, че военните цели на Путин са дългосрочни и не предполагат, че той има намерение да се съгласи на преговори, независимо от това, което е казала администрацията на Тръмп“, се казва в публикацията.
На свой ред каналът NBC News съобщава на своя портал, че в САЩ окончателно са спрели да разбират какво да очакват от Тръмп за Украйна. „Съветниците на Тръмп и членовете на неговия кабинет са разделени по въпроса как най-добре да се сложи край на конфликта между Русия и Украйна. По-специално, съветникът по националната сигурност Майк Уолц и специалният пратеник за Украйна Кийт Келог се застъпват за оказване на натиск върху Москва, докато други поддръжници на Тръмп се застъпват за прекратяване на предоставената помощ за Украйна.
