
Прочетен: 1005 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 14.03 09:48


Китайската народна политическа консултативна конференция, проведена миналата седмица в Голямата зала на народа в Пекин, беше световна проява. Не само защото проведените сесии поставиха рамката за това, как Пекин да се изправи пред сериозни икономически предизвикателства. Но също така и заради убедителното представяне от външния министър Ван И, който силно запечата в колективната психика на глобалното мнозинство, как Китай трябва да се разглежда като основен източник на стабилност в тази изключително бурна геополитическа ситуация, стоящ твърдо „на правилната страна на историята“.
Така че нека посочим накратко ключовите изводи на Ван И – които определят де факто тона за дипломацията на Пекин през 2025 г.
САЩ-Китай :
Пекин е готов да се ангажира с Тръмп 2.0 въз основа на взаимно уважение. И все пак, „Ако САЩ продължат да сдържат Китай, ние ще противодействаме решително“. „Напълно възможно“ е САЩ и Китай да станат партньори. Това трябва да се разглежда като основна концепция: „Никоя страна не трябва да си фантазира, че може да потиска Китай и същевременно да поддържа добри отношения с нас“.
Глобалният юг :
Това е „ключова сила за поддържане на световния мир, движеща сила на световното развитие и подобряване на глобалното управление“. Развиващите се нации, които представляват над 40 процента от световния БВП, „държат ключа към осигуряването на стабилност в света и превръщането му в по-добро място“. Уанг И подчерта още веднъж как Китай е „естествен член на глобалния юг“.
Конфликта между Русия и Украйна :
„Зрелите и издръжливи във времето отношения между Русия и Китай няма да бъдат повлияни от какъвто и да било обрат на събитията или от трета страна.“ Уанг И определи позицията на Пекин относно конфликта с Украйна като „обективна и безпристрастна“ – и най-вече не призова Европа, или Украйна – да бъдат включени в предстоящите преговори между САЩ и Русия. Основната му теза, която повтаря анализа на Русия: „Сигурността е взаимна и равна; сигурността на една страна не може да се гради върху несигурността на други."
Газа :
Няма китайско одобрение за гамбита на Trump Gaza Riviera Resort and Casino: „Газа принадлежи на палестинския народ“. И „промяната на статута и със силови средства няма да донесе мир, а нов хаос“. Пекин подкрепя мирния план на Египет. Още веднъж Уанг И даде да се разбере, че „същността на цикъла на палестинско-израелския конфликт се крие във факта, че решението за две държави е постигнато само наполовина“.
Европа :
Уанг И похвали „капацитета и мъдростта“ на взаимоотношенията ЕС-Китай за „задълбочаване на стратегическия диалог и взаимното доверие“. Пекин вярва, че Европа може да се превърне в доверен партньор, макар ЕС и Европейската комисия (ЕК) в Брюксел може да имат други – войнствени идеи.
Южнокитайско море : Уанг И премина направо към точката за манипулирането на Филипините от „външни сили“: „Нарушението и провокацията ще имат обратен ефект и тези, които действат като шахматни фигури на други, непременно ще бъдат изхвърлени.“ Въпреки това той подчерта, че Южнокитайско море остава „стабилно“, защото Китай и АСЕАН искат това да остане така.
Тайван :
Уанг И решително заяви, че „Тайван никога не е бил държава. Не е бил в миналото и никога няма да бъде в бъдещето.“ Нещо повече, „Търсенето на независимост на Тайван е обречено на обратен ефект и използването на Тайван за сдържане на Китай няма да бъде нищо друго освен безполезен опит. Китай ще реализира обединението и това е неудържимо.
Произведено в Китай 2025 г.
Сега нека се съсредоточим върху изключително сложното вътрешно уравнение на Китай. При откриването на двете сесии премиерът на Китай Ли Цян излезе с обединяващ призив към цялата нация да се издигне до поредица от „много предизвикателни“ цели, включително растеж над 5% през 2025 г. (той беше 4,9% миналата година). По същество, за да съживи икономиката, Пекин ще издаде 1,3 трилиона юана (около 182 милиарда щатски долара) в свръхдълги специални съкровищни облигации. Съотношението дефицит към БВП беше определено на около 4%. Официалната политика на „отваряне“ ще достигне до индустриите на интернет, телекомуникациите, здравеопазването и образованието – което означава повече възможности за чуждестранни инвеститори и възможни партньорства нагоре и надолу по индустриалната верига на доставки.
Всички онези движещи се части от амбициозния технологичен проект Made in China 2025 ще бъдат в ускорен режим: AI, интелигентни терминали, интернет на нещата, 5G плюс нов механизъм, създаден за „индустрии на бъдещето“ за поддържане на високотехнологични домейни, включително производство на биоматериали, квантова технология, въплътен интелект и 6G.
Премиерът Ли ентусиазирано похвали ролята на регионалните двигатели на растежа като района на Големия залив – супер високотехнологичният клъстер в провинция Гуангдонг, свързан с Хонг Конг. Очаквано, той възхвали модела „една държава, две системи“ и по-нататъшната икономическа интеграция към Китай на Хонконг и Макао. Вероятно това е най-добрият анализ за това, защо базираната в Хонконг CK Hutchinson трябваше да се откаже от пристанищните си операции в Панамския канал, но и защото предлага ясна китайска оценка за мощта на „трите сили“ зад Тръмп 2.0: Уолстрийт, тежки индустриални капитали (енергетика, стомана, минно дело) и Силиконовата долина.
CK Hutchison Holdings, всъщност трябваше да продаде 80% от Hutchison Port Group, дъщерно дружество, което притежава 43 контейнерни пристанища в 23 страни, включително 90% дял в доковете Балбоа и Кристобал в двата края на Панамския канал, поради твърдата геополитика. Президентът Тръмп вдигна огромен шум около сделката, ръководена от BlackRock. Погледът на Хонконг е по-прагматичен. Hutchison не желаеше да участва в яростна съдебна битка в американските съдилища – да не говорим за потенциални санкции. Така че те избраха да изберат „стратегически изход“.
Намиране на подслон от идващите бури
Премиерът Ли отбеляза, че потреблението в Китай сега е „умерено“ и, донякъде евфемистично, как има „натиск върху създаването на работни места и растежа на доходите“. Въведен е „енергичен тласък“ на търсенето, плюс създаването на 12 милиона нови градски работни места, с помощ, фокусирана върху новозавършилите университет и работниците мигранти.
Успоредно с това Пекин ще увеличи военния си бюджет само със 7,2% през 2025 г., достигайки приблизително 1,78 трилиона юана (245 милиарда щатски долара). Това не е много в сравнение с бюджета на Пентагона.
Анализа от бившия сингапурски посланик в ООН Кишор Махбубани е. че се прибягва до стратегията на Сун Дзъ, обяснявайки как китайските владетели винаги дават предимство като най-добрия начин за победа като не се водят кинетични войни. Това, което има значение, е увеличена и координирана експанзия – епистемологична, образователна, икономическа, индустриална, технологично-научна, финансова, дипломатическа и военна. Всичко това под егидата на възпирането.
Изводът:
Пекин няма да бъде хванат в капана на евентуална бомбастична провокация, идваща от Тръмп 2.0. Още веднъж, всичко е свързано с „координирано разширяване“.
Австралийският институт за стратегическа политика , частично финансиран от австралийската армия и откровено синофобски и русофобски –направи нещо полезно, като е разработил инструмент за проследяване водачеството в 64 критични технологии.
Последният им доклад е от август 2024 г. Той показва, че между 2003 г. и 2007 г. САЩ водят в 60 от 64 технологии. Китай води само в 4. За пример между 2019 г. и 2023 г.: САЩ водят само в 7, докато Китай води вече в 57 – включително производство на полупроводникови чипове, гравитационни сензори, високопроизводителни изчисления, квантови сензори и технология за изстрелване в космоса .
Всичко това е неразривно свързано с успешното планиране – и постигнатите цели – на Made in China 2025. Това са два петгодишни плана след друг (Made in China е замислен през 2015 г.).
Ето какво ще представлява Китай 2025:
сериозни инвестиции, съчетани с много партньорства с целия глобален юг. Още веднъж, в нещо като рамка на Сун Дзъ, прилагана от Брус Лий, Китай е длъжен да използва Тръмп 2.0 и предстоящата комбинация от конфронтация, конкуренция и периодични преговори като батут, за да разшири още повече своя глобален обхват.
Това може да е едно от главните значения на това, което Си Дзинпин каза на Путин в Москва преди почти две години: „Пледстоят ромени, невиждани от един век“. Пекин със сигурност ще намери подслон от всякаква буря. И без да се налага да води нито една кинетична война.
