Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
13.02.2012 11:03 - Долу АСТА !
Автор: djani Категория: Политика   
Прочетен: 1799 Коментари: 1 Гласове:
2

Последна промяна: 14.08.2022 20:51


 

КРАДЦИТЕ ОТ  „А C Т А”
 

Когато българинът чуе думата акт, или „АCТА”, несъзнателно настръхва. Инстинкта му за самосъхранение сработва моментално и той е вече нащрек и готов да се противопостави. Независимо, дали е акт от КАТ, общината, данъчни, митници и т.н. И с пълно основание. Глоби, такси, данъци, акцизи - всичко това, чрез механизма на цените и прякото и  непрякото облагане са аспирации към оскъдните ни доходи. Към икономическото ни благосъстояние и „просперитет”, който така щедро ни обещават. Щедри са обещанията и за свободата в демократичните и измерения. Но всячески се стремят да я ограничат. Включително в Интернет и ползването на „IT” технологиите за пренос на образи, музика, филми и т.н. Там за отрицателно време се пръкнаха мултимилиардери, като Бил Гейтс, Стив Джобс и други нови имена, както и  мултинационални звукозаписни и филмови компании,  защитили  с патенти  всичко, до което се докоснат. Да не говорим, че действителните творци получават само трохи от реализацията на произведенията си. Изкупувайки авторските и сродните им права, големите акули от шоубизнеса започват по-нататък изтъргуването им с възможно най-голяма печалба от всички нас. Разполагайки с огромни средства, са в състояние да купят и съдействието на правителствата по света, за защита на интересите си.

Повечето наши правителствени представители твърдят, че споразумението „АCТА”, подписано тайно и гузно, по никакъв начин не противоречи на европейското право, нито на съществуващата в момента национална законова рамка. Колко благородно? Според тях, младите хора са заблудени, че споразумението ще доведе до блокиране и следене на блогове и социални мрежи. Владееки средствата за производство и 90 % от цялото материално богатство, световната олигархия в безпределната си алчност посегна и към нематериалното – света на думите, музиката, образите и идеите – творчески и научно-технически. Права и патенти върху думи, образи и идеи, които са достояние на всички. Но с какво право? Що за авторски права?

Всички ние сме "крадци" на познание. Родили сме се такива и ще бъдем, но не в общоприетия смисъл. Ругаем малките деца, предупреждаваме ги да не крадат. Преподавателят убеждава, своите ученици, или студенти, че не трябва да преписват. Но ако беше попитал самия себе си,  дали и неговите думи, лекции и уроци не са откраднати, щеше да се окаже, че всичките му отговори са крадени. Така нареченият „творец” е крадец, учителят е крадец, ученикът е крадец. Всички отговори в живота са крадени.  Крадем от световното творческо наследство. От епоси като „Илиада” и „Одисея”, „Махабхарата”, „Рамаяна”, „Упанишадите”, „Димна и Калила” , „1001 нощ”, от древни и средновековни епоси, легенди, митове. От народното творчество във всичките му разновидности, като музика, песни, приказки, басни и поговорки. Дори от бъзсмъртното творчество на Шекспир, Гьоте, Чехов, Достоевски и всички мъртви и все още живи автори. Непрекъснато от телевизора, радиото и Интернет се лее пълноводна река от кавъри на текстове, мелодии, сценарии. Дори Светата Библия, Коранът, Талмуда са извор на безброй теми за съдбите на хора от стотици поколения. Всички философи са дошли до извода за спираловидното, възходящо развитие на човечеството. На всяка извивка на тази спирала се повтарят едни и същи сценарии, но на ново по-високо ниво на обществено и технологично развитие. Учени изучават археологични  артефакти, като се стараят да възстановят древни технологии и умения. Достигнатото от всяко поколение е връх в пирамидата на световното знание, който постепенно уляга, за да стане основа за надграждане от следващото. Какво всъщност се променя? Нима човекът е по-различен в своите нужди, страсти, мисли и противоречия от този преди столетия, или хилядолетия? Всяко ново, всъщност често е добре забравено старо и древно! Всяка тема ими безброй вариации. Къде тук е оригиналното? Може ли, който и да е творец да сложи ръка на сърцето си и да каже – „Не съм заимствал думи, тонове, краски, идеи.” Нима от нищо, може да се сътвори нещо? Тогава всички ще сме богоравни. Всичко научено се наслагва в съзнанието ни и се рекомбинира в сложни вариации с индивидуален отенък. Творчеството е сложен процес и наистина плодовете от него трябва да се ползват възмездно.

         Да, авторски права, но не без край и узурпирани от корпорациите, протегнали пипалата си във всички сфери на материалния и духовния живот. Стремящи се плодовете на човешкото творчество да са недостъпни за широката част  от населението по света и да се възползват максимално от собствеността си над тях. Поучени от опита си с властта, че тя отстъпва само под натиск, следва той да се увеличи максимално. Да се разобличи потайния и лицемерен подход на политиците ни в институциите на ЕС и поставянето ни пред свършени факти. На бърборенето на бившата ни еврокомисарка, дейно учавствала в разработването на АCТА, в качеството си на европейски „защитник” на потребителите, а в същност на проводник на корпоративни интереси. В противен случай сме обречени на незнание и несвобода.

 

СВЕТОСЛАВ  АТАДЖАНОВ

djani.blog.bg

 

 

 

 

 




Гласувай:
2


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. injir - По-скоро, бих казала, че хората се ...
13.02.2012 22:29
По-скоро, бих казала, че хората се учат от предшествениците си. Има надграждане над наученото и тогава то не е кражба.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: djani
Категория: Лични дневници
Прочетен: 3245519
Постинги: 927
Коментари: 3370
Гласове: 4679
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031